Značaj kreativnog razmišljanja

Datum objavljivanja, Marta 23 2020

Mali mikro-kontroler, jednostavan za upotrebu ne samo za početnike, revolucioniše svet. Reč je o Arduinu, elektronskoj platformi otvorenog koda zasnovanoj na softveru koja je inspirisala hiljade ljudi širom sveta da rade najzanimljivije stvari koje mogu da zamisle - od igračaka do složene naučne opreme, koja pritom služi za upravljanje i komandovanje opremom. Kroz Program „Podrška adolescentima nakon redovne nastave“ - ASSET, o Arduinu se podučavaju učenici u partnerskim gimnazijama Programa kroz vannastavne aktivnosti.

Revolucija otvorenog izvora

Jednom kada počnete da razumete kako Arduino radi i šta je sposoban da stvori, možete da kreirate neograničene stvarne projekte. Isto se dešava na Kosovu, kroz ASSET program, koji podržava USAID. Programski tim zajedno sa ekspertima iz partnerske organizacije Free Libre Open-Source Software (FLOSSK) organizuju treninge za učenike iz X, XI, XII razreda u partnerskih gimnazija programa ASSET.

Učenici dok rade sa Arduino, tokom treninga

Ali zašto su lekcije zasnovane na Arduinu izvrsne u školskim aktivnostima?

1. Oni su sjajna polazna osnova za razvijanje kritičkih veština:Arduino predstavlja jedno sjajno iskustvo koje treba započeti sa eksperimentima kodiranja i programiranja. To je elektronski sistem u kojem učenici usavršavaju računarsko razmišljanje i uče različite programske jezike;

2. Efikasne su: za razliku od drugih eksperimenata, sa Arduinom možete da kreirate i izvodite desetine eksperimenata bez dodatnih troškova. To znači da je početno punjenje možda veliko, ali uređaj se može koristiti dugo i u više oblika. Ovo je veoma privlačno za učenike jer mogu dugoročno da eksperimentišu;

3.Pružaju transformativna iskustva tokom učenja: budući da većina nastavnika nema dovoljno znanja o kodiranju, Arduino trening razvija kreativne veštine eksperimentišući samostalno.

Iskustvo sa Arduinom

Svoje dobro iskustvo sa obukom je podelio i učenik gimnazije „Hajdar Dushi“ – Ðakovica, Olti Këspuska. Njegovo interesovanje za oblast programiranja dovelo je do toga da stalno prisustvuje sesijama i takmičenjima sa Arduinom.

„Prošle nedelje sam bio deo obuke o osnovnom poznavanju Arduina u organizaciji ASSET-a. Iako se 4 sata mogu činiti mnogo, trening je sve vreme bio vrlo atraktivan i nisam osećao monotoniju. U prvom delu su bile informacije koje sam naučio prve godine, ali posebnost je u tome što smo pored učenja osnovnog znanja sve to zatim sproveli u praksi“ – naveo je Olti.

Tokom razgovora sa Besfortom Gurijem iz nevladine organizacije FLOSSK, koja kroz Program pruža obuku za Arduino/Elektronika, shvatili smo da učenici pokazuju ogromno interesovanje. Takođe je istakao da je Arduino otkriven 2007. godine, ali da je na Kosovu počeo da se koristi od 2011. Prema njegovim rečima, Arduino je počeo da se integriše u obrazovni sistem Kosova od 2014-15, nakon podrške Ministarstva za ekonomski razvoj, koji je školama u zemlji pružio neke Arduino proizvode za početnike.

Sa tim u vidu, ASSET program je opskrbio svih 16 partnerskih gimnazija raznom tehnološkom opremom, uključujući paket sa Arduionom i različitim elektronskim komponentama, tako da učenici i nastavnici mogu da realizuju razne kreativne projekte u školskom okruženju.

„Učenici na treninzima sa Arduinom su izuzetno zainteresovani, jer vide sebe isprepletane u programskoj industriji i ovde su veoma dobro povezani jedni sa drugima, stoga ovaj trening prihvataju sa puno pozitivnosti.“ – naglasio je on.

„Tokom pandemije trening se odvija onlajn a mi koristimo Tinkercad kao simulator, ali da smo fizički održali ove treninge, praktični rad bi bio efikasniji. Dodatni osećaj bio bi poput fizičke vežbe“ – nastavio je Besfort, naglašavajući izazove onlajn obuke.

Učenici gimnazije „Hajdar Dushi“- Ðakovica održavajući informativnu sesiju o Arduinu. Ovu sesiju je organizovao Karijerni klub nakon obuke koju je održavao Arduino program

Olti nam je takođe govori o upotrebi tinkercada i o tome šta su radili sa Arduinom tokom razgovora sa njim.

"„U drugom delu obuke uspeli smo da iskoristimo naučeno znanje povezivanjem kola za aktiviranje LED-a. To je omogućila platforma Tinkercad, prateći korake i izazove trenera. Kodiranje i povezivanje LED-a sa Arduinom bilo je svojevrsna igra za mozak i izazvalo je veliko interesovanje za nastavak treninga. Na kraju smo formirali semafor“ – kazao nam je Olti uz puno strasti.

Besfort, koji već 2 godine sarađuje sa ASSET-om, ističe najvažnije događaje tokom ove saradnje:

• Kompletiranje setova u školama;

• Letnja škola;

• Obuka sa učenicima;

Trener Besfort Guri zajedno sa učenicima iz Gimnazije „Gjon Buzuku“ - Prizren

Obuku za Arduino organizuje Program „Podrška adolescentima nakon redovne nastave“ ASSET, u partnerstvu sa organizacijom Free Libre Open-Source Software (FLOSSK). Ohrabrujemo sve učenike iz partnerskih gimnazija da učestvuju u ovome.

Program „ Podrška tinejdžerima posle redovne nastave“, se finansira od USAID, a realizuje Kosovski Obrazovni Centar - KEC, u partnerstvu sa FHI360 i Crimson Capital Corp